Vyrážky na čele

Stav pokožky je odzrkadlením celkového zdravia. Ak sa vyrážky objavujú opakovane na jednom mieste, pravdepodobne telo hlási určitý problém. Podľa čínskej tradičnej medicíny môžete vďaka tomu zistiť, či máte problém s obličkami, žlčníkom, žalúdkom alebo hormonálnym systémom. Vyrážky na čele sú bežné tak ako u detí, tak aj u dospelých, príčiny môžu byť rôzne.

Príčiny vyrážok na čele

Podľa alternatívnych medicín za vyrážkami na čele stoja problémy s trávením, prípadne iné poruchy v oblasti žalúdka. Samozrejme za týmto nepríjemným problémom môžu byť aj iné dôvody.

1. Zanesené póry
Jedná sa o jednu z najčastejších príčín tvorby akné. Je preto veľmi dôležité používať pleťové a micelárne vody. Na uvoľňovanie upchatých pórov je tiež blahodárne naparovanie sa nad horúcou vodou.

2. Lieky
Určitý typ liekov môže spôsobovať vyrážky, ktoré sa môžu objaviť na čele, ale aj na iných partiách na tvári. Ide najmä o silné chemické lieky a lieky, ktoré zasahujú do hormonálního systému, ako je hormonálna antikoncepcia. V takýchto prípadoch by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

3. Tráviace problémy
Je to jeden z najpravdepodobnejších príčin tvorby vyrážok na čele. Preto je veľmi dôležité upraviť si stravu a konzumovať vyvážené a nie příliš mastné jedlá, ktorými zaťažujete svoj tráviaci systém.

4. Málo tekutín
Pri akné je častým dôvodom aj malý príjem tekutín, ktorý spôsobuje, že toxíny sa nám nedostávajú von z tela prirodzeným spôsobom cez moč, ale nepríjemnejším spôsobom cez póry. Nezabúdajte, že odporúčanou dennou dávkou vody sú dva až dva aj pol litra.

5. Stres
Stres zásadne prispieva k väčšine chorôb, vrátane akné. Dobrou elimináciou stresu je napríklad jóga alebo meditácie.

6. Vlasové prípravky
Niekoré vlasové prípravky, ako napríklad lak na vlasy, tužidlo, môžu vyvolať vyrážky na čele. Najmä u ľudí s ofinou.

7. Hormonálne a genetické faktory
V prípade dlhodobého pretrvávania problému je dobré navštíviť svojho lekára.

Ako sa zbaviť vyrážok na čele

Základná možnosť je ísť za svojím lekárom, dermatológom a poradiť sa na liečbe vyrážok s ním. Ak chcete vyskúšať samoliečbu pomocou domácich prírodných masiek tu je pár tipov ako na to.

• Hlinová maska s Tea Tree alebo s levanduľovým olejom
Zmiešajte minerálnu hlinu s Tea Tree/levanduľovým olejom, aplikujte masku na čelo a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno masku zmyte. Po tejto maske budete mať svieu a pružnú pleť.

• Paradajková maska
Paradajky sú bohaté na antioxidanty a šťava z nich výborne lieči vyrážky na čele aj jazvy po nich.
Stačí rozmixovat paradajky a dva krát denne si ich natrieť na čelo.

Vyrážky na čele u detí

Tento problém sa u detí spája väčšinou s určitým typom infekčných alebo bakteriálních ochorení. Najčastejšie ide o ovčie kiahne, osýpky, meningitidu, stafylokokovú kožnú infekciu. Príčiny sú odlišné ako u dospelých, ale včasná diagnostika môže odhaliť vážnejšie ochorenia v ranom štádiu.

vyrážky na čele u detí

Vyrážky na čele v puberte

V tomto období ide najmä o typ vyrážok, ktoré sú spôsobené testosterónom, ktorý sa uvoľňuje vo vyšších dávkach. Vďaka tomu v podkožných žľazách vzniká veľká tvorba tukov a podkožného mazu. Riešenie často býva dostatok tekutín, úprava stravy, vylúčenie rafinovaného cukru a stála starostlivosť o pleť.

No Comments

    Leave a reply