Všetko, čo potrebujete vedieť o mastnej pleti

Mastnú pleť je ťažké mať pod kontrolou, pretože je výsledkom geneticky podmienených hormonálnych zmien v tele a vy jednoducho nemôžete ovládať hormóny lokálne. Hormóny zodpovedné za mastnú pleť sa nazývaju androgény-mužské hormóny, ktoré sa nachádzajú u mužov tak ako aj u žien.

mastna plet u muzov
Androgény stimulujú zdravú produkciu mazu a zároveň sú naozaj prínosom pre vašu pokožku. Problém však nastáva vtedy, keď tieto hormóny začnú stimulovať až priveľmi a spôsobia tak prebytok mazu.
Nie ste si istí, či máte mastnú pleť? Môžete ju rozpoznať podľa niekoľkých znakov:

  •  Vaša tvár je leská už po hodine alebo dvoch po čistení
  •  Váš make-up sa rýchlo zmyje z vašej tváre.
  • Ľahko sa vám na mastných oblastiach vytvárajú pupienky alebo čierne bodky.
  • Póry sú viditeľne rozšírené, najmä na nose, brade a čele.

Ako liečiť mastnú pleť?

mastná pleť
Vieme, že genetiku nijako neovyplvníte, ale je pár veci, ktoré môžete urobiť doma a znížiť tak mastnotu, stiahnuť póry a rozžiariť pleť. Stačí dodržiavať tieto kroky k dosiahnutiu krásnej pleti bez mazu:
1. Nepoužívajte peeling na mastnú pleť. Vyvoláva to väčšiu produkciu mazu. Namiesto toho používajte prípravky s obsahom AHA (alfa hydroxy kyseliny: kyselina glykolová, kyselina citrónová, kyselina mliečna) alebo BHA (beta hydroxy kyseliny: kyselina salicylová) alebo enzýmy z ananásu, mlieka, tekvice a podobne, ktoré pomôžu rozpustiť to lepidlo držiace mŕtve kožné bunky na koži.

2. Používajte mydlo na akné. Ráno aj večer si pleť vyčistite s čistiacim prípravkom s jemným pH. Jeho nižšia zásaditosť udrží vašu pokožku v rovnováhe, tým že zníži kyslosť pokožky. Väčšina mydiel sú vysoko alkalické a a zničia tak povrchovú kyslosť, čo spôsobí, že vaša pokožka je bezbranná voči baktériam.
3. Používajte čistič s tonerom. Zabudnite na alkohol a acetón, ktorý sa vyskytuje vo väčšine čistiacich prípravkoch, pretože to vašu pokožku zbytočne vysuší a tak začne produkovať ešte viac mazu. Stači naniesť niekoľko kvapiek na čistý, prírodný vatový tampón a vyčistiť jemne celú tvár.
4. Nezabúdajte na hydratačný krém, ktorý je ľahký a bez mastnej zložky. Maz a vlhkosť sú dve rôzne veci a mastná pleť skutočne potrebuje hydratáciu. Dokonca aj mastná pleť sa môže dehydrovať kôli nedostatku vody. Uistite sa, že tiež pijete veľa vody.
5. AHA, BHA alebo enzýmove masky používajte len dvakrát do týždňa. Zlepší to krvný obeh, výmenu kyslika v koži a odstráni odumreté kožné bunky Avšak časté používanie môže spôsobiť znova vyššiu produkciu mazu.
6. Dávajte si pozor na režim starostlivosti o pleť. Nikdy nechoďte spať bez toho, aby ste svoju pleť pripravili na spánok. Koža je veľmi aktívna v priebehu spánku a vytváranie nových buniek je oveľa rýchlejšie než keď sme bdelí. Vy k tvorbe pomôžete tým, že jej doprajete čistotu a hydratáciu na noc.
7. Používajte prírodné produkty. Umelé parfémy, farbivá, syntetické chemikálie treba obísť veľkým oblúkom. Iba tak získate kontrolu nad mastnou pleťou.
8. Na tvár nanášajte minerálny púder bez mastnej zložky ako základ vášho každodenného make-upu. Pri líčení vždy používajte radšej práškové lícenky a očné tiene, skôr než tie krémové.
9. Meňte svoju myciu hubku každý deň. To isté platí pri používaní štetcov na make-up a iné aplikátory. Vždy ich umyte aspoň raz týždenne. Ruky plné baktérii držte od tváre čo najďalej a mobil nezabúdajte sem tam vyčistiť tiež.
10. Navštívte dôveryhodného, skúseného klinického estetika pre liečbu diamantovou dermabráziou raz za mesiac.

Krém, gél či sérum?

Mastná pleť potrebuje vlhkosť rovnako ako akýkoľvek iný typ pleti. Hydratácia je dôležitá najmä pre ľudí, ktorí používajú silné čistiace prípravky na pokožku pri liečbe akné a takisto aj pre ľudí s mastnou pleťou, pretože čistiace prípravky často odoberajú prirodzenú vlhkosť pokožky. V dôsledku toho, koža reaguje tým, že produkuje ešte viac mazu.

Používanie hydratačného krému pre mastnú pleť hydratuje pokožku a znižuje produkciu mazu v epriderme. Ako postupovať pri výbere správneho krému pre vás si ukážeme v niekoľkých krokoch:

mastná pleť
-Určite si vaše potreby pre starostlivosť o pleť. Ak máte iba mastnú T-zónu (čelo, nos, brada) , nemusíte používať rovnakú hydratáciu ako niekto, kto má ťažké akné. Možno budete potrebovať osobitne krém na mastné oblasti a ešte viac hydratujúci krém na suché oblasti. Pre nadmernú mastnú pleť alebo škvrny, budete potrebovať hydratačný gél spolu so sérom.
-Hľadajte na etiketách krémov štítok pre “mastnú pleť”. Tiež sa zamerajte na slová “na báze vody,” “oil-free,” alebo “nekomedogénny,” čo znamená, že výrobok nebude upchávať póry. Pleťová vody pre mastnú pleť musí byť ľahká a rýchlo sa absorbovať do pokožky bez zanechania zvyšku. Mnohé obsahujú alfa-hydroxy kyseliny pre liečbu akné. Chráňte svoju pleť pred slnečným žiarením výberom hydratačného krému pre mastnú pleť s SPF 15 a vyššie.
-Skúste gél. Mnoho ľudí s mastnou pleťou používa radšej gély, pretože sú upokojujúce a vstrebajú sa takmer okamžite. Gély obsahujú zmáčadlá, ktoré priťahujú vlhkosť na koži bez toho, aby došlo k tvorbe prebytočného mazu. Pozrite sa na hydratačné gély z prírodných ingrediencíí ako je aloe vera, ktoré pomáhajú liečiť aj pleť náchylnú na akné. Prírodné zložky pomáhajú liečiť kožu, ktorá je zapálená z chemických látok pri liečbe akné.
-Pridajte sérum pre úplnú kontrolu nad prebytočným mazom. Popritom samozrejme hydratuje a lieči pokožku. Uistite sa, že sérum je na báze vody a vyrobené pre mastnú pleť. Séra obsahujú vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú udržať rovnováhu vlhkosti medzi kožou a jej nedostatkami. Hľadajte séra s aloe vera, riasami, vitaínom C, medom, cesnakom alebo zeleným čajom.

Ako aplikovať make up na mastnú pleť?

Väčšina ľudí s mastnou pleťou má aj pupienky a iné nedostatky na ich koži. Nezúfajte, existuje make-up, ktorý vám s týmto problémom určite pomôže. Je potrebné sa však naučiť pár základov ako ho na mastnú pleť používať.
1. Hydratujte. Vždy pred použitím make-upu musíte pokožku najprv zvhlčiť. Je to dôležité pre dlhotrvácnosť make-upu na vašej tvári a pomôže aj perfektnému vzhľadu.
2. Pripravte pokožku na make-up. Po použití hydratačného krému je dobré použiť zmatňujúci podklad po celej tvári na odstrénenie lesku. Každá mastná pleť je iná, ale všetky by mali používať podklady bez mastnej zložky. Takýto základ pod make-up vyplní póry a zanecháva pekný povrch pokožky.
3. Nanášajte make-up rovnomerne. Po nanesení podkladu počkajte 5-10 minút. Používajte make-up, ktorý nie je veľmi mastný a s púdrovým základom. Na tvár ho nanášajte krúživými pohybmi a nezabudnite na čelo a koreň nosa. Na záver prekryte púdrom pre celistvý vzhľad.
Nezabúdajte na odlíčenie, inak to môže mať veľmi zlé následky na vašej koži

No Comments

    Leave a reply