Vitamíny na pleť

Problematická pleť trápi skoro každého tretie človeka. Či už sa pasujete s príliš mastnou alebo suchou pleťou, akné, rozšírenými pórmi alebo začervenaním pokožky, skoro nikto nie je spokojný s vizážou svojej pokožky. Krása pokožky nezávisí len od vonkajšej, ale aj od vnútornej starostlivosti.

Pravdou je, že za problematickou a nepeknou pokožkou stojí často vnútorný problém. Preto by sme mali dbať tak ako o vonkajšiu starostlivosť o svoje telo, tak aj o vnútornú. Nedostatok výživných látok v našom organizmov môže spôsobovať najrôznejšie problémy, ktoré sa odzrkadlia na pleti.

 

Preto je vhodné zamyslieť sa nad svojím životným štýlom, ak je váš problém s pleťou dlhodobý alebo sa objavil nárazovo a o to radikálnejšie. Vo veľa prípadoch za zlou pleťou stojí nedostatok vitamínov a minerálov v organizme. Minerály a vitamíny sú pre pleť veľmi dôležité.

 

Ako na to?

 

  • Jedzte veľa ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na antioxidanty. Antioxidanty, ako je beta-karotén a vitamíny C, E a A môžu obmedziť škody spôsobené na nestabilných molekulách známých ako voľné radikály. Tieto molekuly môžu poškodiť bunky pokožky a spôsobiť známky starnutia. Jedným z najlepších spôsobov, ako získať viac antioxidantov, je jesť širokú škálu ovocia a zeleniny. Čučoriedky, jahody, grepfruit, kel, špenát, či rôzne druhy papriky sú plné vitamínov prospešných pre pleť.

 

  • Konzumujte omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybách, najmä tých lokálnych, vo vajciach a vlašských orechoch. Omega-3 mastné kyseliny pomáhajú udržať vrchnú vonkajšiu vrstvu pokožky silnú a bez zmeny.

 

  • Dbajte na vyváženú a pestrú stravu. Dostanete tak do tela rôzne vitamíny priaznivé pre pleť.

 

  • Snažte sa tráviť veľa času v prírode na čerstvom vzduchu. V mestách sa väčšinu času vystavujete znečistenému prostrediu, smogu a pasívnemu fajčeniu. Tieto faktory tiež neprispievajú k zdraviu pleti, preto by ste to mali vyvažovať dostatočne dlhým pobytom v prírode.

 

  • Vyhýbajte sa častému pitiu alkoholu. Zaťažujete tým svoju pečeň a obličky, čo sa zvykne prejavovať na pleti hnisavým akné alebo nepekným začervenaním.
  • Doprajte si dostatok spánku, pravidlné cvičenie a dostatok vody.

 

Dôležité vitamíny na pleť

 

Vitamín D

Tento vitamín je veľmi priaznivý pre pleť. Zistilo sa, že je ideálny pri liečbe psoriázy. Najlepšie načerpenie vitamínu D je priamo zo slnka. Vystavovanie sa slnečným lúčom na 15 minút denne je vysoko liečiace pre vašu pleť.

 

Vitamín C

Nájdete ho väčšine kozmetike, ktorá je určená proti starnutiu pleti. Tento vitamín na pleť pôsobí blahodárne, pretože má antioxidačné vlastnosti a pomáha tvoriť kolagén. Pomáha obnovovať poškodenú pokožku a redukuje vznik vrások.

 

vitaminy na plet

Vitamín B3 sa osvedčil pri zvyšovaní hydratácie a pri znižovaní začervenania pleti. Tento druh vitamínu na pleť môžete aplikovať pomocou krémov a sér, v ktorých sa vitamín B3 často nachádza. Na etikete je často nazývaný ako Niacínamid. Zvyšuje produkciu ceramidov a mastných kyselín, čo zaisťuje vonkajšiu ochrannú bariéru pre pokožku.

 

Vitamíny sú nevyhnutné pre zdravie a správne funkcie v organizme. Preto ich nedostatok v tele môže mať viditeľné nepriaznivé účinky na koži.

No Comments

    Leave a reply