Suchá pokožka hlavy

Kožné bunky, ktoré odumierajú príliš rýchlo sú často problém veľa ľudí. Presný dôvod toho, prečo sa to deje, nie je tak celkom jasný. K prispievaniu tvorbu lupín často prispieva huba zvaná Malassezia, ktorá žije na pokožke hlavy väčšiny zdravých dospelých bez toho, aby spôsobovali nejaké viditeľné problémy.

Jednou z teórii tvorby lupín je to, že niekoho imunitný systém nevie držať túto hubu pod kontrolou a to spôsobuje tvorbu lupín. Suchá pokožka hlavy a lupiny sa môžu zhoršiť, ak ste v strese alebo ste chorý. Studené a suché zimy môžu tiež vyvolať lupiny alebo môžu suchú pokožku hlavy ešte zhoršiť.

S problémom výskytu lupín sa stretol už skoro každý, či už ako s problémom krátkodobého alebo dlhodobého charakteru. Všetci vieme, že tento problém je nepríjemný najmä z estetického hľadiska. Nepríjemnosť sa stupňuje ak suchá pokožka hlavy navyše aj neznesiteľne svrbí. Lupiny nie sú o vlasoch alebo o tom ako často si ich umývate, sú o pokožke hlavy.
Jednou z nejobvyklejších príčin suchej pokožky hlavy je seboroická dermatitida alebo seborrhea. Niektorí ľudia s lupinami môžu mať tiež seboroickú dermatitidu na iných oblastiach tela, ako sú uši, stred tváre alebo stred hrudníka.

sucha pokozka hlavy

suchá pokožka hlavy je problém

 

Umývanie vlasov

Jedným zo základných bodov, ktorých sa treba držať je správne umývanie si vlasov. Nejde tak ani o vlasy ako o správne zaobchádzanie s pokožkou hlavy. Umývajte si vlasy šampónom veľmi detailne. Naneste šampón na vlasy, speňte ho a dostaňte ho až na pokožku hlavy. Končekmi prstov si masírujte každý centimeter pokožky hlavy, aby ste suchú pokožku hlavy zbavili lupín. Pri balzáme na vlasy je zase dôležité, aby sa balzám aplikoval len na vlasy a nie aj na pokožku, keďže zložky obsiahnuté v balzáme vysušujú pokožku ešte viac. Dbajte na to, aby ste šampón a balzám úplne vymyli z vlasov. Ich zvyšky môžu spôsobovať podráždenie suchej pokožky hlavy.

 

Vhodné šampóny na vlasy

Výber vhodného šampónu na vlasy je často polovica úspechu pri zbavovaní sa lupín. Nie všetky šampóny proti lupinám sú obdobné. Niektoré z nich majú rôzne aktívne látky, ako sú napríklad decht uhoľný, pyritión zinku, kyselina salicylová, selén.
Liečba

Keďže suchá pokožka hlavy a lupiny nie sú väčšinou problém takého formátu, aby ste ho riešili s lekárom, tu je zopár tipov ako ho riešiť svojpomocne a podomácky.

  • Tea tree olej: Naneste malé množstvo tohto zázračného oleja na pokožku hlavy, najmä na šupinaté miesta. Nepoužívajte oleja veľa, pretože je dosť silný. Tiež by ste ho nemali používať každý deň, ale každý druhý až tretí. Dá sa kúpiť v lekárni.

 

  • Aloe: Hustá tekutina z listov aloe vera zmierňuje svrbenie a tvorbu lupín u ľudí so seboroickou dermatitidou. Môžete použiť priamo rastlinu, z ktorej listu vytlačíte tekutinu na postihnutú oblast alebo použite kupovaný aloe vera gél.

 

  • Olivový olej: Naneste trochu oleja na postihnuté miesta a potom hrebeňom alebo kefou vyčešte lupiny.

 

  • Upokojte svoju myseľ: U niektorých ľudí vyvoláva lupiny aj depresia a úzkosť. Meditujte, cvičte jogu, pilates, navštívte terapeuta.

Ak ste vyskúšali rôzne spôsoby a váš problém trvá dlhodobo, navštívte lekára a poraďte sa na liečbe s ním.

No Comments

    Leave a reply