Liečba akné laserom – O čo ide?

Existuje mnoho spôsobov ako sa zbaviť akné, ale ktorý je ten najlepší? Ak ste už naozaj vyskúšali všetko cez rôzne masky, krémy či kúry a predsa sa tohto ochorenia neviete nijako zbaviť je tu ešte jedna možnosť. Za najnovšiu a efektívnu liečbu akné sa považuje laserová metóda.

Aká metódy sa poúžívajú pri liečbe akné laserom?

Laserové svetlo preniká až do hĺbky 30-40 mm. Liečba laserom sa nevyužíva len pri akné, ale aj pri odstraňovaní bradavíc, chĺpkov, jazvičiek či vrások. Pri každom z týchto kožných problémov sa využíva iný špeciálny typ laseru. Laser neodstraňuje iba samotné akné, ale aj nepekné jazvy a zafarbenia kože, ktoré toto ochorenie spôsobilo.
Blue light terapia ma vysoké protizápalové a antibakteriálne účinky. Tento bezbolestný zákrok sa zvyčajne vykonáva prostredníctvom série sedení. Odstraňuje príčinu infekcie vo vnútri pórov, čím baktérie zodpovedné za vznik tohto kožného ochorenia umierajú. Existuje však aj novší typ terapie, ktorý zahŕňa kombináciu modrého a červeného svetla.
Terapia pulzným svetlom a tepelnou energiou ničí Propioni baktérie a zmenšuje mazové žľazy, čo znižuje produkciu mazu.
Diódové lasery môžu zničiť mazové žľazy v derme (stredná vrstva kože), bez poškodenia epridermy (vonkajšia vrstva kože). Počas ošetrenia vám zvyčajne nasadia analgetiká aplikované na kožu kôli ukľudneniu, keďže tento typ terapie môže byť bolestivý.
Fotodynamická terapia kombinuje lokálne lieky a svetelnú terapiu. Počas liečby sa tzv. fotosensitizačná látka aplikuje na kožu na posilneniu účinkov laseru. Potom nasleduje modré, červené alebo pulzné svetlo.
Photopneumatic terapia využíva podtlak sania na odstráneni mazu a odumretých kožných buniek zvnútra mazových žliach. Cieľová oblasť sa potom spracováva pomocou modrého a červeného svetla na zničenie Propioni baktérii a zníženie zápalu.

ako prebieha liečba akné laserom
Čo by ste mali vedieť o liečbe akné laserom?

1. Laserová terapia najlepšie funguje, ak je použitý spoločne s ďalšími liekmi, ktoré sú aplikované na kožu pred alebo po zákroku.
2. Výsledky sú nepredvídateľné. Lasery a ďalšie svetelné liečby nefungujú pre každého. Väčina ľudí vidí zlepšenie stavu, ale nie 100%-né vyčistenie. Napríklad ľudia, ktorí sa liečia tzv. blue light vidia o 30-60% lepšie výsledky a to tiež po niekoľkých sériach zákroku.
5. Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie výsledky, budete potrebovať rad procedúr. Pri použití blue light budete potrebovať 1 alebo 2 ošetrenia týždenne po dobu jedného mesiaca. Každá liečba trvá asi 15 minút.
6. Výsledky bývajú dočasné. Ak si chcete tento stav zachovať, budete musieť použiť akné lieky, ktoré sa aplikujú na kožu.
7. Laserová liečba nemusí byť vhodná pre tmavšie tóny pleti, pretože môže nepredvídateľne zmeniť farbu kože a to v dôsledku odstraňovania poškodenej pokožky.
8. Liečba môže byť drahá a poistenie nemusí pokryť náklady. Poraďte sa o tom so svojím dermatológom a zistie, či sa poistenie bude vzťahovať na liečbu.
9. Po zákroku sa môžu vyskytnúť aj nežiaduce účinky ako začervenanie alebo opuch a len zriedka sa vyskytujú vážnejšie problémy.
10. Po ošetrení nepoužívajte make-up na tvár, kým sčervenanie a opuchy nezmiznú.
Ak zvažujete, či liečba akné laserom je pre vás to pravé, nebojte sa poradiť s viac ako jedným dermatológom alebo plastickým chirurgom. Práve nájdenie správneho lekára a vaše otázky vám zabezpečia, že budete mať najlepšiu procedúru vykonanú odborníkom, s ktorým sa budete cítiť bezpečne a pohodlne.

No Comments

    Leave a reply