Antibiotiká na akné

Akné patrí medzi najbežnejšie ochorenia mladých ľudí. Našťastie je zvyčajne liečiteľné, aj keď liečba môže byť zdĺhavá a trvať aj niekoľko mesiacov. Pozrime sa však ako sa môžete týchto pupienkov zbaviť pomocou antibiotík.


Ako pôsobia antibiotiká na akné?

Antibiotiká pôsobia tak, že zabíjajú baktérie, ktoré sú hlavnou príčinou vzniku akné. Majú tiež priamy vplyv na zníženie zápalu. Väčšinou dobre fungujú pri čistení zapálených vyrážok a okolitého zápalu kože.
Avšak antibiotiká majú malý vplyv aj na vyčistenie upchatých pórov (najčastejšie ich uvidíte ako čierne bodky alebo ako biele hlavičky). V prípade, že máte mierne akné s čiernymi bodkami, je lepšie používať lokálnu liečbu, ktorá uvoľní póry. Ak sa objavujú aj zapálené miesta kombinujte liečbu antibiotikami s lokálnou liečbou napríklad benzoylperoxidom.
Predtým, než začnete užívať akékoľvek antibiotiká, prečítajte si leták, v ktorom sa dočítate o opatreniach a možných vedľajších účinkoch. Nižšie si uvedieme niektoré všeobecné body.

antibiotika na akné

Druhy antibiotík na akné

Tetracyklín je najviac predpisované antibiotikum pre akné. Zvyčajná počiatočná dávka je 500 mg dvakrát denne. Toto množstvo sa užíva, kým nevidieť výraznejší pokles pupienkov. Dávka potom môže byť znížená na 250 mg dvakrát denne alebo prerušená. Hlavnou nevýhodou týchto tabliet je to, že je potrebné ich brať na prázdny žalúdok, pretože vtedy sú najviac efektívne. Pre dospievajúcich chlapcov, ktorí zvyknú jesť veľa a často to môže byť veľkým problémom. Mlieko tiež ovplyvňuje vstrebávanie tetracyklínu, preto tabletky zapíjajte pohárom vody. Deti do 9 rokov by nemali brať tento druh antibiotík. To platí aj pre ženy, ktoré sú tehotné, dojčia, alebo plánujú otehotnieť.
Erytromycín je tiež veľmi často používané antibiotikum pre akné. Má hneď niekoľko výhod oproti tetracyklínu. Po prvé, má protizápalové účinky, ktoré pomáhajú redukovať začervenanie v léziach a okrem toho zabíja baktérie. Ďalším plusom je, že môžu byť používané s jedlom. Dávkovanie erytromycínu je zvyčajne 250-500 mg dvakrát denne. Môže to spôsobiť žalúdočné ťažkosti a nevoľnosti, ale môže byť užívaný aj tehotnými ženami.
Minocyklín je derivát tetracyklínu, ktorý bol účinne používaný po desaťoriča ako liečba akné. Využíva sa najmä pre pustulárny typ akné. Jeho absorpcia je tiež znižovaná jedlom, ale nie až tak ako je to pri tetracyklíne. Začiatočná dávka je 50-100 mg dvakrát denne. Hlavné vedľajšie účinky sú napríklad závraty, nevoľnosť, vracanie, zmeny pigmentácie kože a zafarbenia zubov.

Antibiotiká na akné-dĺžka liečby

Bez ohľadu na to, aký druh liečby sa používa, trvá zvyčajne až štyri týždne pokým sa objaví zlepšenie na koži. Väčšinou však liečba trvá šesť týždňov, ale môže pokračovať až po dobu štyroch a viac mesiacov pre odstránenie akýchkoľvek škvŕn.
Najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú ľudia trpiaci akné je to, že ak nefunguje liečba hneď po niekoľkých týždňov, tak sa jednoducho vzdajú a nepokračujú ďalej.
Preto vytrvajte v akejkoľvek liečbe po dobu najmenej šiestich týždňov, kým sa ukáže, či funguje alebo nie. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu ani po šiestich týždňoch úžívania tabliet pravidelene a správne, nezúfajte. Prejdite na iný druh alebo silnejšiu liečbu. Pamätajte si však, že neexistuje žiadny spôsob ako sa zbaviť akné úplne a navždy.

Môže sa akné vrátiť po liečbe?

Akné zvyčajne vzplanie znova hneď potom, ako ste odstránili posledné pupienky. Môžete tomuto však predísť a to udržiavaním a staraním sa o svoju pokožku minimálne 4-5 rokov po tom, čo akné zmizlo. Obvykle to trvá do skorých dvadsiatich rokov. V malom počte prípadov môže akné pretrvávať až do tridsiatich rokov.
Svoju pokožku môžete udržiavať lokálnymi prípravkami napríklad benzoylperoxidom alebo lokálnymi retinoidmi. Použitá dávka je často nižšia, než ktorá bola používaná počas liečby akné. Antibiotiká sa väčšinou nepoužívajú v takomto prípade, pretože dlhodobé používanie antibiotík môže viesť k rezistencii baktérií na antibiotiká.

No Comments

    Leave a reply