Acne conglobata

Začneme sa venovať problematike akné trošku viac špecificky. V tomto článku si rozoberieme typ akné známy pod latinským názvom Acne conglobata (bohužiaľ slovenský ekvivalent sa nám nepodarilo nájsť )

 Acne Conglobata

Tento druh chronického kožného ochorenia je charakteristický bolesťou ,ktorá vzniká pod povrchom kože . Postihuje najmä oblasť tváre a to hlavne pri prvých príznakoch .  Väčšinou ide o hnisavé pustuly, ktoré sú prítomné pod povrchom pokožky čiže priamo v koži .

 Ako sa je prejavuje Acne Conglobata neskôr ?

V neskorších štádiách kožného ochorenia je okrem tváre postihnutá aj oblasť chrbta – obzvlášť oblasť ramien . Sú známe prípady kedy sa  Acne conglobata rozšírila aj medzi oblasť zadku alebo na nohy (stehná)  . Tento druh vyrážok je nevyhnutné liečiť a podrobne prediskutovať so svojím kožným lekárom, ktorý vám poradí ako toto ochorenie liečiť.  Pri tomto ochorení sa neodporúča samoliečba .Kedže ide o viac závažné ochorenie “rady starých mám” už nemusia fungovať a dokonca taká terapia cesnakom alebo citrónovou šťavou dokáže človeku aj uškodiť .


Podkožné vyrážky sa objavujú  medzi 18 až 30 rokom života jedinca. A je známe tým, že trvá pomerne dlhšiu dobu .  Bohužiaľ je príčina tohto druhu neznáma ale vedci a doktori z popredných univerzít predpokladajú, že súvisí s tvorbou testosterónu pretože sa vyrážky objavujú najmä u mužského pohlavia .   Takisto je spôsobené aj užívaním anabolických steroidov . Objavuje sa aj ako prvý príznak pri nádorovom ochorení alebo pri poškodení imunity (je to len príznak neprepadajte panike 🙂 )

Ako liečiť Acne conglobata?

Ako sme spomínaly neodporúčame to liečiť podľa starých receptov o ktorých sme písali v článku Tipy Proti Akné .  Najviac zaužívaným typom liečby je liečenie pomocou isotretinoinu  . Tiež sú veľmi vhodné antibiotiká ako tretracycline alebo taktiež  erythromycín . Existuje aj alternatívna cesta liečby pomocou lasera, ktorú však nasleduje mnoho ďalších druhov terapií a tento druh liečby môže byť častokrát až veľmi vyčerpávajúci . Niekedy sa jedinec nevyhne ani chirurgickému zákroku zvlášť ak je akné už v pokročilom štádiu .

 

Článok písal amatér nie profesionál !

 

No Comments

    Leave a reply